7 DEN? To nejsou punčochy na týden :-)

S označením DEN se setkáte na každé krabičce punčošek. I od nás to teď uslyšíte pokaždé, když vám budeme představovat nový kousek hosiery. Pokud náhodou úplně přesně nevíte, o čem je vlastně řeč – čtěte dál!

Krátké shrnutí: Denier, jednotka označovaná jako DEN, vyjadřuje tloušťku („sílu“) vlákna, ze kterého jsou punčochy upleteny. A teď podrobněji:

Ty nejtenčí, lehounké, nejprůhlednější a nejvzdušnější punčošky začínají většinou na hodnotě 7 DEN a v angličtině se jim často říká pantyhose (když jde o punčochové kalhoty), stockings (punčochy do podvazků) nebo hold-ups, stay-ups či thigh-hights (naše známé „samodržky“).

Na opačném konci jsou pak punčocháče až s 200 DEN, výrazně „tlustší“, teplejší a neprůhledné. V angličtině se jim nejčastěji říka opaques nebo tights. Rozdíl mezi nízkým a vysokým DEN je přitom vidět na první pohled: zatímco u legwearu s nízkým DEN často nepůjde poznat, že na nohou vůbec něco máte, u těch s vysokým DEN naopak už nikdo nerozliší, jestli na sobě máte pořád ještě punčocháče, nebo už legíny.

TIP: Víte, že existují neviditelné punčošky? Neuvěříte vlastním očím! :-)

Pokud teď přemýšlíte, co přesně jednotka DEN vyjadřuje, tak vězte, že je to hmotnost vlákna o délce 9 tisíc metrů, uváděná v gramech. Věřili byste, že vlákno ze 7 DEN punčošek, dlouhé 9 kilometrů, váží pouhých 7 gramů?

Výjimečně můžete narazit ještě na jednotku decitex, značenou dtex. Jde o tu samou vlastnost, kterou vyjadřuje DEN, ale jednotka tentokrát vyjadřuje hmotnost vlákna o délce 10 tisíc metrů. Převod je tedy jednoduchý, například 10 DEN = 11 dtex, 40 DEN = 44 dtex a tak dále.

Co se odolnosti týče, tak je nám asi všem jasné, že tenké 7 DEN „pavučinky“ budou vyžadovat jemnější zacházení než „kamaše stočtyřicet“. To je ovšem vykoupeno úplně jiným pocitem z nošení a nesrovnatelně vyšším indexem atraktivnosti a touhy se takových nohou dotýkat :-) Ty pohledy a komplimenty prostě za ten kousek opatrnosti stojí.

TIP: Znáte punčoškový e-shop Leggy.me? Pro její nohy. Pro jeho oči. Pokud milujete punčochy tak moc jako my, nic lepšího široko daleko nenajdete!

Dalo by se toho napsat ještě mnohem, mnohem víc… Cílem tohoto textu ale není hrát si na Wikipedii. Prostě s vámi jen na cestě k rozmazlovaní vašeho Nohatého já chceme mluvit stejnou řečí.

Teď už možná nebudete ani pochybovat, že mít s sebou jedny „sedmičky“ či „desítky“ pro každý případ znamená mít s sebou ten vůbec nejlehčí kousek oblečení, jaký lze v kabelce vůbec nosit. Můžete tak dostát etiketě na společenských akcích a neuvařit se při tom, či zůstat bez obav nohatá do pozdní letní noci, kdy se oproti dennímu žáru občas přece jen trošku ochladí…

Převzato a publikováno s laskavým svolením Leggy.me. Děkujeme!