Historie punčoch: od starověku až po silonky

Punčochy, punčocháče, silonky, punčochové kalhoty, nadkolenky, podkolenky, ponožky… Všichni je známe a nedokážeme si bez nich představit život. Kde se tu ale vlastně vzaly? Jaká je jejich historie?

Nejstarší odkazy na punčochy (nebo spíš něco jako ponožky) je možné najít už ve starověkém Řecku. Tehdy je nosili hlavně dělníci a otroci – jednalo se o „obal“ ušitý z pruhu tkané látky, jehož účelem bylo především chránit před nepřízní počasí.

Římské ženy měly v oblibě krátké ponožky (latinsky soccus), ale nosily je většinou jen doma. V Japonsku a Číně se dokonce už před staletími můžeme setkat s hedvábnými nebo bavlněnými ponožkami. Punčochy jako takové se ale z ponožek vyvinuly až ve 12. století v Evropě.

Na počátku byli muži

Přiléhavé kalhoty, které tehdy nosili výhradně muži, sahaly od pasu až po paty – jako naše moderní legíny. Ženy pak nosily jejich punčochovou variaci, drženou nad koleny pomocí primitivních podvazků.

Po roce 1545 přišly do módy ručně pletené punčochy, u kterých asi poprvé v historii začal převládat „okrasný“ účel před praktickou ochranou nohy. Švy pletených punčoch byly totiž často zdobené komplikovaný hedvábnými vzory. Ty pak zůstaly populární až do poloviny minulého století.

Hedvábí a pletací stroj

V roce 1589 vymyslel anglický duchovní William Lee První mechanický pletací stroj, který znamenal revoluci ve výrobě punčoch a ponožek. Dokázal uplést mnohem jemnější punčochy, než byly tehdejší nejlepší punčochy ze Španělska. Stroj byl přitom navržen tak dokonale, že jeho koncepce přetrvala dodnes.

V té době se punčochy pletly především z hedvábí a bavlny. Hedvábí bylo přirozeným výběrem vládnoucí třídy, k tomuto vzácnému a luxusnímu materiálu se totiž otevřely nové obchodní cesty.

Módní vsuvka

Existuje mnoho různých způsobů, jak nosit punčochy. Hedvábné punčochy se například někdy nosily v několika párech najednou přes sebe, hlavně v chladném počasí. Naopak v 17. století, kdy byly v módě vysoké kožené boty, se další pár punčoch nosil jako ochrana těch jemných hedvábných vespod. Široké krajkové lemy se pak ohrnovaly přes okraje bot.

Muži nosili hedvábné punčochy s podvazky až do konce 18. století. Potom se ale začaly objevovat dlouhé kalhoty tak, jak je známe, a ke slovu přišly ponožky nošené pod nimi.

Válečné punčochy

Strojově vyráběné bavlněné punčochy byly v 19. století mezi ženami oblíbené především pro svou praktičnost. Tehdejší móda ostatně neposkytovala moc příležitostí pro rafinované punčošky. Po první světové válce ale začaly do módy přicházet kratší sukně – a s nimi i elegantní dlouhé hedvábné punčochy. To jen dokazuje, že délka sukní určuje také módu punčoch i jejich oblíbenost.

S objevem a masivním použitím nylonu na počátku 40. let minulého století začalo ovšem hedvábí rychle ztrácet na popularitě. Doba si žádala dostupnější a především levnější materiály…

Věk silonek

S nylonem (obchodní názvy perlon, silon a další) soupeřila po druhé světové válce o pozici „nového hedvábí“ další umělá vlákna, například rayon (viskóza z regenerované celulózy) nebo vilene (netkaný vliselín). Pro punčochy z těchto materiálů se u nás vžil všeobecný název silonky.

Nylonové punčochy zcela nahradily hedvábné punčochy se švy až po roce 1960. Byly stále vyráběny stejným způsobem – naplocho plně tvarované, pletené od lemu ke špičce postupným ubíráním a pak sešity na zadní straně. Není to úplně jednoduché, ale výsledek je dokonalý.

Tyhle „poctivé“ punčochy byly nakonec nahrazeny moderními bezešvými punčochami se zesílenou patou a špičkou, tvarovanými zahříváním nylonového vlákna. To je (spolu s vynálezem elastických materiálů – například Lycra) zatím asi poslední revoluce ve výrobě punčochového zboží.

Zpět k funkčnosti?

V 60. letech minulého století byly v módě velmi krátké minisukně a místo punčoch se začaly nosit spíš punčocháče (punčochové kalhoty). Na první pohled sice nejsou tak hezké, ale svou funkci plní dobře – podvazky k minisukni si totiž může dovolit jen určitá sorta žen (eufemisticky řečeno).

Nylon nakonec zcela ovládl i segment ponožek: moderní nízké (ideálně tělové) silonové ponožky do lodiček nebo ještě nižší do balerínek se dnes ovšem nenosí kvůli své kráse, která je mírně řečeno dost diskutabilní, ale opět jen a jen kvůli praktičnosti.

Další vynález, samodržící punčochy s gelovými pásky, naštěstí vnesl aspoň trochu světa do jinak neutěšeného světa punčocháčů a dal silonkám znovu možnost být nádherným módním doplňkem.

Síťované punčochy, punčošky s krajkovým lemem, barevné podkolenky, šněrovací nadkolenky, vzorované silonky, různobarevné elastické legíny… Nebojte se jich a noste je co nejčastěji, vaše nožky si přece zaslouží být symbolem krásy!